Bőrápolás,  Fényvédelem,  GYIK

Gyakori kérdések fényvédelemmel kapcsolatban

Mikor használjak fényvédőt?

Azt a testrészed amelyik ki van téve a napnak egész évben.

Mennyit kell kennem a fényvédőből, hogy valóban védve legyek?

A teljes testre az elvi mennyiség kb. 30 ml, ez az arcon olyan negyed teáskanálnyit jelent.

Felkenés után mikortól hat a fényvédő?

A fizikai fényvédő azonnal. Kémiai fényvédő 15-25 perccel a felkenés után fog hatni.

Milyen gyakran kell a fényvédőmet újra kenni?

Érdemes 2-3 óránként, ha aktívan napon vagy pl.strand. Természetesen télen ettől sokkal ritkábban. A fizikai fényvédő mechanikai dörzsöléssel jön le. A kémia fényvédőben a hatóanyagok a napsugárzástól bomlanak le.

Arcra használhatom azt a fényvédőt amelyiket a testemre?

Egy jól megválasztott fényvédőt a tested bármely területén használhatod.

A BB krémemre is rá van írva az SPF akkor az elég?

Ha konkrét számokkal van leírva, hogy mennyire véd akkor igen. Ha csak fel van tüntetve rajta akkor az nagyon kevés lehet, általában a jobb eladhatóság miatt írják rá.

Az arcápolási rutin hányadik lépése a fényvédő?

A fényvédelem mindig a rutin utolsó lépése

Milyen fényvédőt javasolsz babáknak?

Pici babáknak fél éves korig semmilyen fényvédő használatát nem javaslom, árnyékos helyre kell tenni őket. Utána fizikai fényvédő használatát javaslom.

Nagyon érzékeny a bőröm mit javasolsz?

Érzékeny bőrűeknek valamint rosaceásoknak szintén fizikai fényvédőt javaslok.

Olyan sokszor említed, hogy fizikai, akkor a kémiai fényvédő nem is jó?

Dehogynem. Egyszerűen biztonsági játékos vagyok, és így látatlanba nyugodtabb szívvel javaslom azt ami kisebb eséllyel okoz irritációt. Ettől függetlenül az olyan kémiai fényvédők amik alkohol és illatmentesek természetesen lehetnek nagyon jók. Főleg a gyógyszertárakban vannak ilyenek.

Hány faktoros fényvédőt válasszak?

Fototípusodtól is függ, de 30 SPF már elég biztonságos.

Van ötleted, hogyan fokozhatnám a védelmet?

Egy csinos kis kalap és napszemüveg jó barátod lesz. Szemed körül 4x vékonyabb a bőr, és az izommunka is sokkal aktívabb ezen a területen, ezért a napszemüveg nem csak az UV sugaraktól véd meg, de kevésbé hunyorogsz, így kisebb az esélye, hogy idő előtt begyűjtöd a szarkalábakat.

Úgy hallottam a fényvédő bőrbe felszívódva rákot okoz, ez igaz?

Nem. Ha mégis ettől félsz, használj fizikai fényvédőt.

A fényvédő megakadályozza a D-vitamin termelődését?

100%-os védelmet egyik fényvédő sem biztosít, ezért ettől ne félj. Sőt, Magyarország lakosságának nagy része D-vitamin hiányos. Ezért az orvosok, táplálkozási tanácsadók azt tanácsolják, hogy vitamin formájában és étkezésünkben is igyekezzünk ezt pótolni. 

Mikor jár le a fényvédőm?

Bontatlanul a terméken feltüntetett szavatossági ideig, felbontás után még kb. 9-12 hónapig használható.

Most, hogy nagyjából azért minden ponton érintettük a fényvédelemnek a fontosságát, jogosan kérdezhetnéd tőlem, hogy én hogy csinálom.
Szeretem az életemben az egyensúlyt, minden területen törekszem rá. Nem gondolok úgy a napra mint egy szükséges rosszra. Sőt a téli hónapok után, már nagyon várom a tavaszt, a napfényt, a napnak a melegét. Jobb kedvem van tőle, energikusabb leszek. De tudom azt is milyen károk érhetnek, ha védelem nélkül vagyok. Ezért én a kilátszó részeket igyekszem egész évben védeni. Természetesen van olyan amikor, nincs rajtam fényvédő. Főleg olyankor amikor nincs semmi kinti program, esetleg csak boltba megyek. De nem érzem magam rosszul akkor sem, ha utközben találkozom valakivel és kicsit tovább tart a bevásárlás😉 🙈🙉🙊. Nekem ez jelenti az egyensúlyt.
Vigyázz a bőrödre, ölelés, Timi